Čert

Autor: Jozef Vyskoč | 27.6.2006 o 9:17 | Karma článku: 10,03 | Prečítané:  4095x

Kto by nepoznal toto slovo ... ale aj keď sa často používa, zamyslel sa vôbec niekto nad tým, čo o ňom vieme? Čo to vlastne nesmieme, keď niekto povie aby sme nemaľovali čerta na stenu? Videl už niekto čerta, viete ako vyzerá? A keď niekto povie „choď do čerta“, kam nás to vlastne posiela? Na takéto a podobné otázky je veda krátka, veď v prípade čerta sa zmohla len na pozbieranie čiastkových poznatkov bez čo i len náznaku snahy o ich ucelenú a logickú interpretáciu, ktorá by odhalila čo sa vlastne za týmto termínom skrýva. Kto neverí, nech si v Encyklopédií ľudovej kultúry Slovenska (VEDA, vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied) nalistuje heslo čert (str. 73) – autori „vedci“ dokázali len popisovať kde sa tento termín používal, ale zrejme ich vôbec, ale vôbec nezaujímalo čo vlastne označuje. Našťastie máme patavedu o ktorej je známe, že „tam kde veda končí, tam pataveda ešte len začína“...

Aby sme názorne predviedli prednosti patavedeckého prístupu, ukážeme že pri použití tých istých východiskových poznatkov ako veda dostaneme oveľa konkrétnejšie, naviac striktne logicky odôvodnené závery. Inak povedané, budeme vychádzať čisto len zo slovenského folklóru.

Začneme všeobecnou ľudovou múdrosťou, teda „za všetkým hľadaj ženu“ – z nej vyplýva, že čert a žena sú si blízko a keď sa pokúsime na čerta pozrieť z druhej strany, žena nám bude zacláňať výhľad na čerta. Ďalej, žena samotná je viac ako čert, veď „To ani čert nevymyslí, čo má žena v svojej mysli“.

Ďalšie náznaky o čertovi nám poskytne ľudová múdrosť „Nehľadaj u čerta svätenej vody“ z čoho plynie, že v blízkosti čerta sa nevylučuje existencia nesvätenej vody či – všeobecnejšie – tekutiny. Keďže to nemáme stopercentne potvrdené, bude správnejšie keď budeme predpokladať len občasný, nie trvalý, výskyt tekutiny v tesnej blízkosti čerta. Že sa táto tekutina nevyužíva na umývanie čerta nepriamo vyplýva z toho, že o čertovi sa traduje že smrdí („To čertom smrdí“).

O čertovi sa tiež všeobecne vie že má (dva) rohy ... a tento poznatok sa ktovie prečo interpretuje tak, že čertovi z hlavy trčia dva rožky ako keby bol nejaké rohaté zviera. Dôvod, pre ktorý by mal čert disponovať takýmito výrastkami, je nejasný - keby sme takúto predstavu akceptovali, spochybnili by sme inteligenciu Stvoriteľa ako niekoho, kto robí čosi zbytočné a nepochopiteľné. Úplne sa zabúda na to, že „rohy“ majú aj geometrické útvary – keďže táto interpretácia je jednoduchšia, je nepochybne aj správnejšia ... a keďže niet dôvodu aby Stvoriteľ veci komplikoval, dva čertove rohy budú zrejme rohy rovnorameného trojuholníka – zhruba v tvare V doplneného na trojuholník.

Okrem rohov je pre čerta charakteristické aj to, že je chlpatý. Toto potvrdzuje aj text slovenskej ľudovej erotickej pesničky (pozri Spolok skúsených spevúľ: Akú mala, takú dala. Slovenské ľudové erotické piesne II., 1998)

Povedzže mi raz, či mi, ďievča, dáš
Toho čerta chlpatího, čo pod sukňou máš

Tento text opätovne potvrdzuje tesnú spätosť čerta so ženou, k vyššie zmienenému trojuholníku pridáva ďalšiu charakteristiku - chlpatosť, a spresňuje kde sa čert vlastne vyskytuje – niekde pod sukňou. Teraz už stačí si len spomenúť, že dlhodobo je zakazované na steny čarbať jednoduchý geometrický útvar, ktorý má znázorňovať čosi, čo sa tiež vyskytuje pod sukňou a čo určite nie náhodou spĺňa vyššie uvedené charakteristiky čerta – a máme jednoznačné vysvetlenie pokynu „nemaľovať čerta na stenu“. Teraz by už malo byť jasné čo to znamená keď niekto „je s každým čertom zadobre“, „čert mu z oka kuká“, či kam má smerovať ten, koho niekto pošle „do čerta“...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovič o Vianociach: Buď bude masívne testovanie alebo lockdown

Rozhodnutie nechá na autority, ktoré odmietali plošné testovanie.

Minúta po minúte: Počas víkendu sa pilotne testuje desiatka škôl

PCR testy zachytili 2 070 pozitívnych, antigény 822.


Už ste čítali?