Poučné pripomienkové konanie

Autor: Jozef Vyskoč | 15.2.2011 o 10:17 | Karma článku: 4,39 | Prečítané:  1390x

Nedávno bolo ukončené medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu novely zákona o ochrane osobných údajov. Pripomeňme si, že rozsiahly dokument, o.i. navrhujúci nadmerné zvýšenie právomocí Úradu a zavedenie ďalších byrokratických povinností pre prevádzkovateľov IS, bol sprístupnený na pripomienkové konanie 10. decembra 2010. Dokument obsahujúci 71 bodov návrhu, dvadsaťpäť strán nie práve najzrozumiteľnejšie formulovaného textu, ktorý sa musí čítať spolu s textom v súčasnosti platného znenia zákona, nie je jednoduché sústo ani pre toho, kto chce len pochopiť čo vlastne Úrad navrhol, nieto ešte poukázať na chyby, logické rozpory a iné nedostatky návrhu. A to všetko bolo potrebné stihnúť do Silvestra, kedy bol koniec pripomienkového konania. Priznám sa, mal som obavy, že téma ochrany osobných údajov nebude tak atraktívna, aby sa návrhu v predsviatočnom období niekto poriadne venoval. Teraz už viem, že môj pesimizmus nebol namieste.

Myslím si, že prinajmenšom virtuálny potlesk si zaslúžia všetci tí, ktorí aj napriek takto postaveným podmienkam „neodflákli“ pripomienkové konanie, hoci sa týkalo „iba“ zákona o ochrane osobných údajov. Spolu s pripomienkami od verejnosti 522 vznesených pripomienok, z toho 128 zásadných (a to ešte viaceré zásadné pripomienky verejnosti boli zaradené medzi obyčajné), pričom ich zoznam má 110 strán – to všetko ukazuje, že sa našlo dosť ľudí, ktorí považovali novelu zákona o ochrane osobných údajov za tak dôležitú, že si aj v takom období našli čas na detailné posúdenie návrhu a sformulovanie svojich výhrad.

Neprekvapuje, že vo väčšine prípadov sa sústredili predovšetkým na tie časti návrhu, ktoré viedli k priamym či nepriamym konfliktom s oblasťou, na ktorú sa špecializujú. Čo je však zvlášť hodné uznania, našlo sa medzi nimi dosť takých, ktorí poukázali aj na všeobecnejšie problémy návrhu novely, aj keď sa nedotýkali priamo rezortu, ktorý zastupovali. Skrátka, dokázali prekonať sebecký (úzko rezortný) pohľad a na navrhované ustanovenia novely zákona nahliadali z pohľadu tých, ktorých sa dotknú či už jednotlivé ustanovenia, alebo kvalita zákona ako celku.

Samozrejme, z toho ešte automaticky nevyplýva, že by sa ochrana osobných údajov v našej štátnej správe stala nejakým hitom - veď nie málo bolo aj tých, ktorí nemali k návrhu žiadnu pripomienku. Nedá sa tiež nevšimnúť si, že hoci ochrana súkromia patrí medzi základné ľudské práva, od Podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny prišla iba jedna jediná pripomienka (do novely pridať jedno ustanovenie, neskrývane presadzujúce záujmy pripomienkovateľa) ... naozaj sa považovali za bezproblémové aj tie ustanovenie či formulácie návrhu, kde iní videli zasahovanie do základných práv a slobôd osoby či rozpor s ústavou SR?

O stave vnímania dôležitosti ochrany osobných údajov na Slovensku môže vypovedať všeličo - podľa môjho názoru aj konkrétne, pozorovateľné skutočnosti. A to množstvo so znalosťou veci odôvodnených pripomienok k návrhu novely zákona o ochrane osobných údajov je niečo, čo sa prehliadnuť nedá. Zdá sa, že na Slovensku sa prístup k problémom ochrany osobných údajov začína zlepšovať - prinajmenšom v smere snahy dosiahnuť, aby zákon o ochrane osobných údajov mal náležitú kvalitu a bol aj prakticky použiteľný. To je tá potešiteľná správa. Na zamyslenie však je, že ak vedenie Úradu, ktorý má byť najvyššou autoritou v tejto oblasti u nás, nemá zábrany po niekoľkých rokoch opakovaného odkladania novely predložiť návrh takej „kvality“, niečo asi nie je v poriadku...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

Stĺpček Jakuba Fila

Ešte sa chceme tváriť, že vlci sú len zvedaví turisti a branci iba obľubujú pohyb?

Tajné služby o Nočných vlkoch mlčia.


Už ste čítali?