e-Health a zákon o ochrane osobných údajov

Autor: Jozef Vyskoč | 20.5.2010 o 13:17 | Karma článku: 8,43 | Prečítané:  2577x

V rámci menšieho prieskumu stavu ochrany osobných údajov na Slovensku som sa o.i. nedávno obrátil na Národné centrum zdravotníckych informácií (ďalej NCZI) so žiadosťou o poskytnutie informácii o informačných systémoch s osobnými údajmi, ktoré NCZI prevádzkuje. Nešlo o niečo zložité, mimoriadne, niečo čo by si zo strany NCZI vyžadovalo nejaké extra úsilie - veď zákon o ochrane osobných údajov prevádzkovateľovi IS ukladá povinnosť vedenia evidencie (prípadne povinnosť registrácie IS) v ktorej sú uvedené základné informácie o predmetnom systéme a tiež stanovuje, že tieto informácie sú verejné. Okrem evidencie som žiadal aj o doplnkovú informáciu - zjednodušene povedané o uvedenie počtu oprávnených používateľov príslušných IS. Štandardný obsah evidencie, stanovený zákonom o ochrane osobných údajov, takúto informáciu neobsahuje ... keďže však v poskytnutí takej informácie nevidím žiadne ohrozenie niekoho záujmov, žiadosť som formuloval ako žiadosť podľa „infozákona“.

Odpoveď od NCZI (celá komunikácia prebiehala e-mailom) som dostal o týždeň. Jedenapolstranový dokument (mimochodom, mal cca 9 MB) však obsahoval iba krátky zoznam IS (pomenovanie troch IS), o ktorých NCZI vedie evidenciu a namiesto uvedenia počtu príjemcov osobných údajov len slovné vymedzenia typu „oprávnení zamestnanci NCZI, MZ SR“.

Obratom som zareagoval s tým, že mi neposkytli požadované informácie, nakoľko odpoveď nezodpovedá obsahu evidencie, ako ho definuje zákon. Taktiež som upozornil, že podľa § 32 zákona je takáto evidencia verejná a prevádzkovateľ IS je povinný na požiadanie ju sprístupniť. Na základe toho som opätovne žiadal o poskytnutie evidencie IS plus doplnkovú informáciu o počte príjemcov, ktorým môžu byť údaje z IS poskytnuté.

Po necelom týždni došla odpoveď. V porovnaní s predchádzajúcou boli len dve zmeny – dátum a prvý odstavec namiesto „na základe Vašej žiadosti o poskytnutie informácií podľa zákona 211/2000 Z.z. Vám zasielame stanovisko Národného centra zdravotníckych informácií k nasledujúcim otázkam“ znel „na základe Vašej opätovnej žiadosti o poskytnutie informácií podľa zákona 211/2000 Z.z. Vám zasielame stanovisko Národného centra zdravotníckych informácií ako relevantnú odpoveď na Vaše otázky“. Zvyšok bolo presne to, čo mi napísali v prvej odpovedi.

Urobil som ešte jeden pokus a opätovne som NCZI písomne upozornil, že mi neposkytli všetky údaje z evidencie a že zákon stanovuje, že evidencia je verejná. Opätovne som požiadal o poskytnutie evidencie, resp. v prípade, že NCZI mieni naďalej trvať na svojom postoji, o uvedenie dôvodov pre ktoré poskytnutie len časti informácii z evidencie, ktorá je podľa zákona verejnou, považujú za relevantnú odpoveď. Na odpoveď som tentoraz nemusel čakať celý týždeň - došla hneď nasledujúci deň a len zopakovala, že stanovisko NCZI mi bolo zaslané 11.5. a opakovane 17.5.2010. Ako malé deti.

NCZI nie je bezvýznamná organizácia – okrem iného „má pod palcom“ slovenský e-Health a má napríklad aj prevádzkovať centrálne úložisko údajov Elektronickej zdravotnej knižky občana, teda v podstate elektronickú verziu zdravotnej dokumentácie celej populácie Slovenska. Ak predstavitelia „národného operátora e-Health“ takto jednoznačne a napriek opätovnému upozorneniu ignorujú niektoré ustanovenia zákona o ochrane osobných údajov, prečo by som mal veriť, že rešpektujú aj jeho ďalšie ustanovenia, resp. povinnosti, ktoré im ukladá ako prevádzkovateľovi IS s osobnými údajmi? A že tento zákon budú rešpektovať aj v rámci pripravovaných systémov e-Health?

P.S. Pre tých, ktorí nechápu, na aký účel môže občan požadovať evidenciu IS. Nuž napríklad na to, že udaje evidencie mu môžu naznačiť, či sa v systéme spracúvajú aj jeho osobné údaje (§ 26 ods. 3 písm. i/ - okruh dotknutých osôb), aké osobné údaje (§ 26 ods. 3 písm. h/ - zoznam osobných údajov), na aký účel sa spracúvajú (§ 26 ods. 3 písm. g/), komu sú sprístupnené, alebo komu môžu byť poskytnuté (§ 26 ods. 3 písm. j/ a k/), formu ich prípadného zverejnenia (§ 26 ods. 3 písm. n/), či napríklad všeobecnú charakteristiku opatrení na zabezpečenie ochrany (aj jeho) osobných údajov (§ 26 ods. 3 písm. o/). Ak sa z evidencie IS dozvie, že pravdepodobne sa spracúvajú aj jeho osobné údaje (a aké), môže v ďalšom kroku uplatniť svoje práva, ako ich stanovuje § 20 zákona (napríklad požadovať presné informácie o zdroji, odkiaľ prevádzkovateľ získal). No a z reakcie prevádzkovateľa na žiadosť o poskytnutie evidencie môže tiež usúdiť, do akej miery tento rešpektuje zákon o ochrane osobných údajov, resp. povinnosti, ktoré mu zákon ukladá...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Za megapodvod minidištanc? Rusov možno na olympiáde omilostia

Rusi túžia vypochodovať na záverečný ceremoniál ZOH pod svojou vlajkou, ale ikstý doping im to možno prekazí.

EKONOMIKA

Slovenskí oligarchovia chceli pomôcť, cesta končí v poli

Nedokončený nadjazd na kraji Bratislavy neplánujú dostavať.


Už ste čítali?