Kde sú hranice súkromia?

Autor: Jozef Vyskoč | 29.12.2004 o 16:48 | Karma článku: 0.00 | Prečítané  3098-krát

Smrť príslušníka námornej pechoty USA v Iraku odkryla zaujímavý problém týkajúci sa ochrany súkromia. Otec nebožtíka sa vehementne dožaduje prístupu k e-mailovému kontu syna ... argumentujúc túžbou zachovať na pamiatku všetko, čo po synovi ostalo. Na druhej strane Yahoo argumentuje, že takýmto sprístupnením by došlo k porušeniu práva na súkromie nielen nebožtíka, ale aj ďalších osôb, s ktorými si písal. Politika ochrany súkromia, ktorú má Yahoo, zaväzuje poskytovateľa neposkytnúť súkromnú korešpondenciu svojich klientov ... a konto i s jeho obsahom zrušiť po uplynutí 90 dní od jeho posledného použitia. Výnimkou môže byť iba rozhodnutie súdu, ktorý overí identitu a vzťah žiadateľa k používateľovi konta.

Osobne v prípade stretu emocionálnych argumentov proti racionálnym dávam prednosť profesionálnemu postoju, ktorý nie je zmietaný emóciami. Postoj otca – aspoň taký, aký je mediálne prezentovaný – je síce pochopiteľný, na druhej strane firma, ochotná na základe emocionálnych vyhlásení porušiť sľub, ktorý dáva svojim klientom, má len malú šancu presvedčiť svojich súčasných i budúcich klientov, že v ich prípade to bude inak. Koniec koncov, zásady (politika) ochrany súkromia sa formulujú práve preto, aby bolo jasné, čím sa firma riadi ... a nie preto, aby sa pri prvej vhodnej príležitosti porušovali.

Je jasné, že súčasný e-mail z hľadiska bezpečnosti neposkytuje až tak veľa ... ale dá sa celkom rozumne predpokladať, že nebožtík, či osoby, ktoré mu písali e-maily, asi neočakávali, že k ich textom sa neskôr dostane niekto iný, presnejšie rodinní príslušníci. Kým zo strany Yahoo boli aspoň dlho vopred deklarované zásady nakladania s e-mailami, ku ktorým majú ich zamestnanci prístup, nič nie je známe o tom, ako sa k nakladaniu s e-mailami zosnulého vojaka stavia jeho rodina ... Tu nejde o to, či mali čo skrývať, tu ide o to, že v čase písania e-mailov mali isté očakávania o zaistení súkromia ich komunikácie ... a či sú teraz nároky otca, podložené len emocionálnymi argumentami, dostatočným dôvodom na to, aby tieto očakávania boli spätne anulované. Keďže nič nenasvedčuje tomu, že by tu šlo o viac (záchranu ľudstva, utajované skutočnosti, boj proti terorizmu a podobne), nevidím dôvod prečo by malo dôjsť k takému porušeniu deklarovaných zásad ochrany súkromia.

Je ťažké vymedziť hranice súkromia, rozhodne sa to nedá urobiť presne, jednoznačne a trvale. Deklarácia zásad ochrany súkromia klientov zo strany Yahoo však dáva aspoň akú-takú orientáciu o tom, kde tieto hranice môžme tušiť, a umožňuje sa tomu prispôsobiť. Iste, aj takéto vymedzenie hraníc nemôže byť úplne nemenné. Náhodné a nepredvídané zmeny hraníc, čiste podľa ľubovôle náhodných jedincov, však nepokladám za lepšiu alternatívu.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Letecké dni prosperujú, no štát z nich nič nemá. Palivo je najdrahšie

Štát na letecké dni zabezpečuje letisko, účasť zahraničných armád či stráženie areálu. Zvyšok podujatia má pod palcom súkromná firma.

KOMENTÁRE

S Beblavým nemusíme súhlasiť, no proti korupcii robí svoje

Vytvára verejný tlak, ktorý by bez jeho objavov nemal zďaleka toľko munície.

SVET

Ako vyzerá balkánsky Karibik? Vitajte v Albánsku

Pláže s bielym pieskom, tyrkysové more. Starodávne pamiatky, ale aj nočný ruch.


Už ste čítali?